Pirpirim Restaurant Gaziantep Mutfagının vazgeçilmez duragı Alo Paket :0 212 665 88 04

Hakkımızda

Hakkımızda

persOnlar önce Antep’de bu işe çocuk yaşta çırak olarak başlarlar. Usta olma yoluna girdiklerinde ise İstanbul’a farklı tarihlerde ama aynı yere gelirler. Antep mutfağının en iyi restoranı olan Develi’ye girerler. Hayalleri kendi yerlerini açmaktır ama usta olmadan önce biraz daha pişmeleri gerekmektedir.  Orada restoran işletmenin bir hizmet işi olduğunu, işin mutfakta başlayıp, salonda hizmetle devam ettiğini öğrenirler.  İlk düşünceleri; “Mutfakta leziz bir yemek hazırlayamazsan salonda kimseyi tutamazsın.”dır. Bilirler ki Gaziantep’in insanı sıcakkanlıdır. Hemen samimi oluverir. O yüzden hizmetle ilgili bir endişeleri de yoktur. Ama lezzetli yemek çıkarmak tam bir ustalık işidir.  O yüzden işi en küçük ayrıntısına kadar öğrenmek için uzun yıllar Develi’de çalışırlar. Mutfak şefliğine kadar yükselirler. Yolları orada kesişir ve birleşir.

Ali ve Mustafa YALAZA ile Mehmet ve Ali YILMAZ kardeşlerin ortaklığı 1992’de Gaziantep Çağdaş adıyla Bakırköy Kartaltepe’de açtıkları restoran ile başlar. Orası 150 masalık bir yerdir çokta güzel iş yaparlar. Fakat 2001 krizi işlerini etkiler. Bir çıkış ararlar, bir fırsat doğar Mustafa YALAZA ile Mehmet YILMAZ şanslarını bir de orada denemek için ABD’ye giderler. Bir restoranı devralarak işe koyulurlar. Ama daha sonra vize sorunu nedeniyle Mehmet YILMAZ ABD’ye dönemeyince yeniden 3 ortak olarak yollarına devam ederler.  Bu arada restoranı da Zuhuratbaba’ya taşırlar. 2004’de kendi isimlerini oluşturmak isterler, istişareler sırasında Antep mutfağından yerel bir ismi olan Pirpirim’de karar kılarlar. Hem Semizotu’na yörede verilen ad olmasından, hem de işinin Piri anlamını yakıştırdıklarından bu adı seçerler. Pirpirimi, Nar ekşisini, naneyi, Fıstığı, Antep Peynirini ve Bazı Bakliyatları halen Nizip’in bir köyünde oturan kardeşlerinden temin ederler. Pirpirim Antep Mutfağını Cevizlibağ’da açarlar. Burayı seçmelerinin nedeni hem konutlara hem ticarethanelere yakın olmakla beraber Kent merkezine yakın olmasıdır bu nedenle özel araç kullanan müşterilerinin yanı sıra toplu taşıma aracı kullanan müşterileri de rahatlıkla ulaşabilmektedir. Bu şekilde merkezi bir konuma sahip işletmenin müşteri otoparkı olması şüphesiz ayrı bir özelliktir.

Böylece çalışanların, Ailelerin ve özel toplantı yemeklerinin vazgeçilmez buluşma yeri olmuştur.  Kolay değil 18 yıldır Bakırköy’dedirler ve çok ciddi bir müşteri kitlesi edinmişlerdir. Yerin merkezi konumu nedeniyle eski müşterileri de onları bırakmaz. Pirpirim kısa sürede yöresel mutfağı ile öğlen ve akşam yemeklerinin aranan adresi olur.

Kalite Politikamız

Yemek demek sağlık demek, hijyen demektir, hepsinden öte güven demektir. Pirpirim  bu güveni müşterilerine verir. Bu güveni kaybetmemek için de çok hassas davranılır. Hem personelin hem de kullanılan malzemelerin hijyenine çok dikkat edilir.  Antep mutfağı demek kebap demektir, kebap ise kuzudan olur. Bu işin ustası der ki; “En kaliteli et Trakya Kıvırcık’dır.”  Dana eti ise çiğ köfte, içli köfte ve döner için kullanılır. Diğer hayvanların bir özelliği vardır, Tavukta, Danada önüne konan hormonlu yemi yerler. Ayırt etmezler, oysaki Koyun kesinlikle bu yemi yemez.  İşte bu yüzden en sağlıklı et koyun etidir.

Pirpirim’de yenen kebapların tadı kadar doyum garantisi de vardır. Kalite Politikası gereği tüm kebaplar ve etli yemeklerin belli ölçülerde et içermesi gerekir. Adana, Urfa kebaplarının her porsiyonu mutlaka 150 gr et ile, Patlıcanlı kebaplar 250gr kıyma ile yapılır. Patlıcanlarda yine bölgeden, Urfa, Birecik’den getirtilir. Pirpirim’de hiçbir şey şansa bırakılmaz ve Gıda Denetimi kurumlara bırakılmaz. Malzemelerin temininden, sofranın kurulmasına kadar her şey sürekli içerden denetlenir.

Tarihçemiz

Yemek demek mutfak demektir. Mutfağı iyi kontrol etmek gerekir. Tüm malzemeleri, ölçüleri, nasıl hazırlanacağını, nasıl pişirileceğini kontrol etmek gerekir. Bunun yanı sıra salonda müşterilerin nasıl ağırlandığıyla ilgilenmek, hal hatır sormak bunlar hep Ali Yalaza ve Ali Yılmaz’ın mutfaktaki özenlerinin yanı sıra insan ilişkilerinde de nasıl bir usta olduklarını gösterir.  Fastfood’da en önemli ayrıma imalatın fabrikasyon olmamasıdır. Pirprim’de ise en küçük bir dalgınlık etin fazla pişmesine ve kurumasına neden olabilir. Bu nedenle her porsiyonla birlikte ustada pişer. Çiğ köfte, içli köfte, kıyma hep ustanın becerisiyle göz kıvamı ile yoğrulur. Ne kadar tuz konacak, ne kadar baharat atılacak, ne kadar yağ eklenecek bunun bir kuralı yoktur. Ustanın elinin ve gönlünün marifetidir.

Pirprim’de mesai günleri sabah 9:00’da Beyran Çorbası ve közde pişen mercimek (ezogelin) çorbası verilir. Özellikle Beyran Çorbasının bir hayli meraklısı vardır. 11:30’da ise öğlen servisi başlar. Belkıs AKKALE, Bedirhan GÖKÇE, Berdan MARDİNİ, Gökhan GÜNEY gibi ünlüler Pirpirim’ seçen ünlülerdir. Akşam servisi de 18:00’den sonra başlar ve 23:00’e kadar sürer. Mekânın belkide en güzel yanlarından biri Televizyon olamaması ve Yemek eşliğinde hafif sesle çalan türk sanat müziğinin insanların ruhunu okşamasıdır.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook
Yemek Sepeti